Wyszukiwarka :  
Smart
Nazwa Marki - Smart
Rok powstania marki - 1998
Nazwa Pierwszego Samochodu -
Państwo: Niemcy
Wazniejsze daty:
1998- Uruchomienie produkcji
2003- Zmiana nazwy firmy i loga.
2004- Pierwszy smart dla czworga.
Wazniejsze informacje:

Smarta wymyślił szwajcarski przedsiębiorca Nicolas Hayek, który zbił fortunę, produkując wyróżniające się interesującym wzornictwem, zegarki Swatch. Przed dekadą Hayek stukał do drzwi niemal wszystkich koncernów motoryzacyjnych, szukając partnera do produkcji wymyślonego przez siebie samochodu. Miał to być pojazd maleńki, dla dwóch osób i z bagażnikiem na skrzynkę piwa, tani jak auto z drugiej ręki, a jednocześnie bezpieczny i wygodny jak samochód normalnych rozmiarów. Po latach poszukiwań Hayek przekonał do swoich pomysłów producenta mercedesów, koncern Daimler-Benz. Szwajcar i Niemcy powołali specjalną spółkę, konstrukcją auta zajęli się inżynierowie Mercedesa. Wybudowano fabrykę nowych aut w Lotaryngii, dofinansowaną przez francuskiego podatnika. Drugą fabrykę dla Smarta, silników, umieszczono zaś w Berlinie, tym razem korzystając ze wsparcia budżetu Niemiec. Po uruchomieniu produkcji aut w 1998 roku, dość szybko Mercedes przejął od Hayeka jego udziały w firmie zajmującej się sprzedażą smartów. W roku 2003 została zmieniona nazwy firmy i logo. Obecny na rynku MCC smart stał się smart GmbH. Zmiana nazwy miała na celu otworzyć firmie drogę od pojedynczego produktu jakim jest smart do nowych, nie ograniczonych obszarów rynkowych. Razem z nową nazwą i logiem na rynek wszedł też nowy slogan określający markę "open your mind" (otwórz swój umysł). Nowe logo to kombinacja dotychczasowego napisu smart i nowego piktogramu, który jest zastrzeżonym znakiem towarowym.

Modele seryjne:

Smart City Coupé (Fortwo) – był pierwszym modelem, który wszedł do sprzedaży jesienią 1998 r., po debiucie rok wcześniej na salonie samochodowym we Frankfurcie. Od 2003 r. 2. generacja.

Smart Fortwo Cabrio

Smart Crossblade

Smart Forfour – pojawił się w sprzedaży w 2004 r. po światowej premierze na targach we Frankfurcie we wrześniu 2003 r. Bazował on na koncepcyjnym modelu Smart Tridion 4, który zaprezentowany został w 2002 r. Smart Forfour jest pierwszym czteroosobowym modelem tej marki.

Smart Roadster

Smart Roadster Coupé

Wersje rozwojowe i prototypy:

Smart XXL – firma Clevert Parts[1] wprowadziła bagażniki, które znacznie przedłużają przestrzeń ładunkową modelu Fortwo; w całości wykonany jest ze włókna szklanego który zwiększa dwukrotnie pojemność Smarta z 270 do 540 litrów.

Smart Monster – jednostka silnikowa oraz skrzynia biegów zostały także zaczerpnięte z modelu Unimog. Sześciocylindrowy diesel o pojemności 5,6 litra o mocy rzędu 84 koni mechanicznych. Samochód osadzono na dwudziestosześciocalowych felgach o średnicy 140 centymetrów. Dzięki wysokiemu zawieszeniu jego całkowita wysokość wynosi teraz 3,7 metra.

Smart Fortwo EV – od maską pojazdu znajdziemy silnik elektryczny o mocy 30kW, który będzie w stanie rozpędzić samochód do prędkości 112 km/h. Podczas jazdy w mieście jego wydajność ma być dużo lepsza w porównaniu z wersją benzynową. Jedynym mankamentem pojazdu jest jego zasięg. Na pełnym baku prądu jest w stanie przejechać dystans 115 kilometrów.

Smart Formore

Smart CrosstownNa podstawie:
www.wikipedia.pl
WWW.FURA.PRV.PL